W piątkowy wieczór 13 października w naszej świątyni odbyło się ostatnie w tym roku nabożeństwo fatimskie w 100 rocznicę objawień Matki Bożej. Czciciele Niepokalanej licznie przybyli na Rybaki, aby przedstawić Matce swe prośby i dziękczynienia oraz zadośćuczynić za grzechy.
Na zaproszenie ks. Krzysztofa Winiarskiego – proboszcza nabożeństwu przewodniczył ks. Prof. Dariusz Zagórski – Rektor Wyższego Seminarium Duchownego z Torunia. W koncelebrze uczestniczyli ks. Leszek Stefański – wicerektor, ks. Andrzej Kowalski – ojciec duchowny oraz ks. Prof. Jerzy Bagrowicz i nasz rodak o. Błażej. W nabożeństwie uczestniczyli wszyscy klerycy z toruńskiego seminarium. W słowie powitania ks. Proboszcz przypomniał historię objawień z 13.10.1917 r. z Fatimy.
Uroczysta Eucharystia była sprawowana w intencji przebłagania za grzechy. Oprawę liturgiczną podjęli alumni. Ks. Rektor w skierowanym słowie odwołał się do naszej pamięci, wskazał na siłę przesłania z Fatimy, które od 100 lat porusza sumienia kolejnych pokoleń, każe nam przyjść do świątyni, abyśmy w prostocie serca tak jak dzieci z Fatimy przyjęli prawdy, które kieruje do nas Niepokalana. Byśmy wsłuchiwali się w to, co mówi Matka Boża w swoich objawieniach. Zaapelował również, abyśmy troszczyli się o przekazywanie orędzia fatimskiego, byśmy przyjęli Maryję Niepokalaną do naszych serc i do naszego życia.
Na zakończenie ks. Proboszcz podziękował kapłanom za sprawowaną Msze św., parafianom i gościom za postawę modlitwy podczas tegorocznych nabożeństw fatimskich. Przypominał, że pierwsze nabożeństwo fatimskie na Rybakach odbyło się 13.05.1978 r., a które zainicjował ówczesny proboszcz ks. Stanisław Klocek. Od 38 lat na tym miejscu wybrzmiewa fatimskie Ave. Zachęcił zebranych w świątyni do wierności temu orędziu również w kolejnych miesiącach i latach. Następnie poinformował, że nasza parafia jako jedyna w Toruniu uzyskała od Stolicy Apostolskiej przywilej odpustu zupełnego jako miejsce związane z kultem Matki Bożej Fatimskiej. Po czym odczytał pełny tekst z Penitencjarni Apostolskiej związany z tym przywilejem.
Po Eucharystii nastąpiła procesja różańcowa alejkami w pobliskim parku. Modlitwę różańcową ofiarowaliśmy za przebłaganie za grzechy, o nowe powołania do służby w Kościele, w naszym Zgromadzeniu oraz w intencji nauczycieli. Rozważania tajemnic chwalebnych prowadzili klerycy. Podążając za figurą Matki Bożej Fatimskiej, śpiewaliśmy pieśni maryjne. Ostatnie w tym roku Nabożeństwo Fatimskie zakończyło się odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego.
PENITENCJARIAT APOSTOLSKI
Prot. N: 386/17/1
D E K R E T
PENITENCJARIAT APOSTOLSKI w celu zwiększenia pobożności wiernych i zbawienia dusz, mocą szczególnych pełnomocnictw udzielonych mu przez Ojca Świętego Franciszka, z Bożej łaski Papieża, przychylając się do próśb zaniesionych w dniu 22 miesiąca marca 2017 przez Mariana Babula, Prokuratora Generalnego Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła, na usilne prośby Dariusza Wilka, Przełożonego Generalnego, ze wszystkich niebiańskich skarbów Kościoła przyznaje życzliwie odpust zupełny i udziela przebaczenia i odpuszczenia grzechów wszystkim wierzącym i każdemu z osobna, które również dla dusz wiernych w Czyśćcu cierpiących można uzyskać przez wstawienie się, jeżeli szczerze żałując za grzechy, odbywszy spowiedź i przyjąwszy Komunię Świętą, toruński kościół parafialny pod wezwaniem Świętego Michała Archanioła, powierzony opiece pasterskiej Zgromadzenia, nawiedzą w formie pielgrzymki i tam w jakimś świętym obrzędzie lub pobożnym rozważaniu na cześć Najświętszej Maryi Panny z Fatimy publicznie sprawowanym uczestniczyć będą albo przynajmniej przez odpowiednią chwilę czasu o rozkrzewianie Świętej Wiary i również w intencji Ojca Świętego zaniosą pokorne modły do Boga, które powinny być zakończone Modlitwą Pańską, wyznaniem Wiary (Credo), wezwaniem Najświętszej Maryi Panny w pierwszą sobotę każdego miesiąca albo z pożytkiem dla wiernych w niedzielę bezpośrednio po niej następującą od miesiąca maja aż do miesiąca października. Jeżeli jednak przynajmniej sercem skruszonym tę świątynię pobożnie nawiedzą odpust będzie tylko cząstkowy.
Aby więc dostęp do osiągnięcia łaski Bożej przez klucze Kościoła był łatwiejszy ze względu na pasterską miłość, ten Penitencjariat usilnie prosi, aby kapłani odpowiednio przygotowani w tych dniach ochoczym i szlachetnym duchem oddawali się sprawowaniu pokuty i udzielali chorym Komunii Świętej.
Obecny dekret jest ważny na zawsze i bez wysłania w krótkiej formie jakiegoś listu Apostolskiego. Nie ma w ogóle jakichkolwiek sprzeczności stojących na przeszkodzie.
Dane w Rzymie w siedzibie Penitencjariatu Apostolskiego dnia 30 miesiąca marca roku Wcielenia Pańskiego 2017.
Maurus Kardynał Piacenza
Wielki Penitencjarz