W poniedziałek, 13 maja, w liturgii wspominaliśmy Matkę Bożą Fatimską. Tego dnia przypadła 43. rocznica zamachu na Świętego Jana Pawła II. W tym dniu rozpoczęliśmy na toruńskich Rybakach pierwsze w tym roku NABOŻEŃSTWO FATIMSKIE. W historię tych nabożeństw wprowadził nas ks. proboszcz Krzysztof Winiarski. Powitał on zebranych licznie w świątyni Parafian i Gości-czcicieli Pani Fatimskiej.
Wieczorna uroczysta Msza św. odbyła się pod przewodnictwem ks. Krzysztofa Poświaty CSMA, który wspomniał, że w latach 90-tych w naszej parafii stawiał pierwsze kroki jako młody kapłan.
Podczas tego majowego spotkania świętowaliśmy jubileusz. 45 lat temu na Rybakach odbyło się pierwsze nabożeństwo. Tego samego dnia na odległym Podkarpaciu, w Miejscu Piastowym, michalici zorganizowali natomiast pierwsze czuwanie fatimskie. Ksiądz celebrans przybliżył okoliczności zamachu na papieża z racji kolejnej rocznicy. Jan Paweł II nazywany był papieżem fatimskim.
Ksiądz Krzysztof zaznaczył, że skoro Maryja objawiła się właśnie małym dzieciom, dlatego DZIECI w trakcie tych nabożeństw mają szczególny przywilej. Fatima to duchowa walka o dziecko i rodzinę. W dzieciach jest pokora, tajemnicza bezinteresowność i gotowość do szczerej modlitwy. Jeśli nie ma miejsca dla Boga w rodzinach, to dla kogo jest to miejsce?
Nie zostaje ono puste. Przychodzi władca tego świata, który jest księciem ciemności i zabija w nas życie Boże. Świat żyje tak, jakby Boga nie było i doskonale to wszyscy widzimy. Potrzeba klęknąć za dziećmi fatimskimi przed obliczem Matki, chwycić mocno różaniec i modlić się. Dużo się modlić. Bo zwycięstwo przyjdzie tylko przez Maryję!
Po Eucharystii odmówiliśmy w przed figurą Pani Fatimskiej modlitwę różańcową, modląc się o pokój na Świecie, o powołania do michalitów, w intencji rodzin parafii i dzieci, które po raz pierwszy przyjmą Pana Jezusa do swych serc.
Oprawę liturgiczną uświetniła obecność sióstr zakonnych, orkiestra dęta oraz śpiew chóru parafialnego. FATIMA, ta nasza toruńska i ta portugalska, przypominają o potrzebie żarliwej modlitwy. Na koniec tradycyjnie odbyła się procesja światła alejami parku.