Inwokacja
Panie Jezu Chryste, stajemy przed Tobą, aby razem z aniołami i świętymi uwielbiać Twój nieskończony majestat. Wierząc w obecność dobrych duchów pośród nas, zwracamy się do Ciebie i przyzywamy świętego Michała Archanioła jako naszego patrona, obrońcę i orędownika. Pragniemy tak jak On adorować Twoje Boskie Oblicze i odważnie stawać w obronie Bożej chwały. Chronimy się pod jego potężnym wstawiennictwem i ufamy, że wspomoże nas w walce ze złem i grzechem. Przynosimy do Ciebie, Panie, wszystkie nasze intencje i razem z aniołami już teraz dziękujemy, że ich wysłuchujesz i obdarzasz nas wszelkimi potrzebnymi łaskami.
Koronka uwielbienia Boga ze św. Michałem Archaniołem i Chórami Aniołów |
Boże, wejrzyj ku wspomożeniu memu. Panie, pośpiesz ku ratunkowi memu. Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu Hołd należny złóżmy Panu, Królowi Aniołów. 1. Ze Świętym Michałem Archaniołem i Chórem Serafinów 2. Ze Świętym Michałem Archaniołem i Chórem Cherubinów 3. Ze Świętym Michałem Archaniołem i Chórem Tronów 4. Ze Świętym Michałem Archaniołem i Chórem Panowań 5. Ze Świętym Michałem Archaniołem i Chórem Mocarstw 6. Ze Świętym Michałem Archaniołem i Chórem Potęg 7. Ze Świętym Michałem Archaniołem i Chórem Księstw 8. Ze Świętym Michałem Archaniołem i Chórem Archaniołów 9. Ze Świętym Michałem Archaniołem i Chórem Aniołów Ze Świętym Michałem Archaniołem Ze Świętym Gabrielem Archaniołem Ze Świętym Rafałem Archaniołem Ze swoim Aniołem Stróżem Aniołowie, Archaniołowie, Trony i Zwierzchności, Księstwa i Potęgi, Moce Niebieskie, Cherubini i Serafini |
Czytanie (1 J 4, 1-4)
Umiłowani, nie dowierzajcie każdemu duchowi, ale badajcie duchy, czy są z Boga, gdyż wielu fałszywych proroków pojawiło się na świecie. Po tym poznajecie Ducha Bożego: każdy duch, który uznaje, że Jezus Chrystus przyszedł w ciele, jest z Boga. Każdy zaś duch, który nie uznaje Jezusa, nie jest z Boga; i to jest duch Antychrysta, który – jak słyszeliście – nadchodzi i już teraz przebywa na świecie. Wy, dzieci, jesteście z Boga i zwyciężyliście ich, ponieważ większy jest Ten, który w was jest, od tego, który jest w świecie.
Rozważanie (autor: ks. Mateusz Szerszeń CSMA)
Codzienne doświadczenie podpowiada, że istnieje zasadnicza różnica między porankiem a wieczorem. Chociaż na zdjęciu ciężko nieraz odróżnić zachód słońca od jego wschodu, to jednak w przeżyciu te dwie pory dnia nabierają różnego znaczenia.
Wieczór jest nierozerwalnie połączony z podsumowaniem dnia i rachunkiem sumienia. Jest dziękczynieniem za przeżyty czas i prośbą o spokojną noc. Przypomina koniec życia i w naturalny sposób skłania nas do modlitwy o dobry sen i dobrą śmierć.
Inaczej rzecz się ma z porankiem. Wschodzące słońce budzi nadzieję i stanowi okazję do wzbudzenia intencji. Polega ona na ofiarowaniu wszystkich prac, myśli i pragnień Jezusowi. Każdy taki dzień staje się łaską.
Praktyka nadawania intencji wymaga jednak pewnej stałości woli, dokonywania codziennych wyborów i wierności w podjętych postanowieniach. Konieczna wydaje się wtedy praktyka rozeznawania duchów, o której pisał św. Jan Apostoł, a którą rozwinął św. Ignacy z Loyoli.
Wszystkie te rzeczy napotkać mogą na pewną trudność, która we współczesnym świecie wydaje się powszechna. Mowa tu o pewnej chorobie woli, którą nazywamy „abulią”. Abulia objawia się przede wszystkim w ciągłym niezdecydowaniu i nieumiejętności brania odpowiedzialności za swoje czyny. Charakteryzuje się myśleniem w stylu: „Nie wiem, co robić” albo „nie wiem, czego chcę”. Choroba duszy ta popycha człowieka do podejmowania decyzji pod wpływem emocji i zaciemnia jasny ogląd sytuacji. Skłania do nierozważnych czynów lub porzucenia działania.
Ofiarowanie dnia przez wstawiennictwo świętego Michała Archanioła jest aktem zaufania. W gruncie rzeczy nie jest to tylko deklaracja, ale także zgoda na stratę – na wypuszczenie z rąk spraw i rzeczy, które jeszcze nie zostały oddane Bogu pod opiekę.
Wzbudzenie intencji na początku dnia poprzez modlitwę ofiarowania sprawia, że taki dzień nabiera nowego znaczenia. Zanurzając go w Bożej łasce czynimy go tym samym „dniem pierwszym”, czyli początkiem nowego stworzenia. Następnie staje się on „dniem trzecim”, czyli zmartwychwstaniem i nadzieją. Wreszcie staje się także „dniem ósmym”, to jest zapowiedzią przyszłości w niebie, gdzie wychodzimy poza czas, a wszystko okazuje się być nadmiarem.
Warto zatem odmawiać z wiarą modlitwę porannego ofiarowania dnia świętemu Michałowi Archaniołowi, aby uświęcić czas, który został nam dany i nieustannie odnawiać przyjaźń z Bogiem.
Modlitwa do św. Michała Archanioła o powołania
Św. Michale Archaniele, Patronie dobrego wyboru, razem z Tobą stajemy przed Bogiem, Ojcem naszego istnienia i naszej historii. Wierzymy, że ma On plan wobec ludzkiego życia i nieustannie do nas mówi przez swoje Słowo oraz wydarzenia. Ty pokonałeś szatana mieczem Słowa Bożego i całą swoją istotą wybrałeś Boga.
Wyproś młodym ludziom łaskę uległości Natchnieniom Ducha Świętego i pomóż im wsłuchać się w głos Syna Bożego, aby mogli rozeznać i wybrać drogę zgodną z wolą Boga.
Pragniemy błogosławić Pana zarówno wtedy, gdy wskaże im drogę życia w małżeństwie, jak i wtedy, gdy wezwie ich na drogę życia konsekrowanego w Zgromadzeniu Św. Michała Archanioła. Św. Michale Archaniele, módl się za nami, aby młodzi mieli odwagę pójść za głosem powołania. Niech ich wybór będzie zgodny z Twoim zawołaniem i z Twoim wyborem: „Któż jak Bóg!” Amen.
Prośby
Błagajmy Boga, abyśmy z radością przyjmowali Jego słowo na wzór aniołów, którzy pełnią Jego wolę. Wołajmy do niego:
Królu aniołów, zmiłuj się nad nami.
– Panie, przyjmij nasze prośby za pośrednictwem aniołów. Niech wzniosą się do Ciebie jak wonne kadzidło.
– za wst. naszego Patrona udzielaj Panie potrzebnych łask wszystkim parafianom
– Daj, abyśmy mogli razem z aniołami śpiewać Twoją chwałę na wysokości, a na ziemi zwiastować pokój ludziom.
– Spraw, aby przy końcu naszego życia aniołowie wprowadzili nas do raju, do radosnej społeczności świętych.
– Niech święty Michał Archanioł zaprowadzi dusze zmarłych naszych parafian do światłości wiekuistej.