Inwokacja
Panie Jezu Chryste, stajemy przed Tobą, aby razem z aniołami i świętymi uwielbiać Twój nieskończony majestat. Wierząc w obecność dobrych duchów pośród nas, zwracamy się do Ciebie i przyzywamy świętego Michała Archanioła jako naszego patrona, obrońcę i orędownika. Pragniemy tak jak On adorować Twoje Boskie Oblicze i odważnie stawać w obronie Bożej chwały. Chronimy się pod jego potężnym wstawiennictwem i ufamy, że wspomoże nas w walce ze złem i grzechem. Przynosimy do Ciebie, Panie, wszystkie nasze intencje i razem z aniołami już teraz dziękujemy, że ich wysłuchujesz i obdarzasz nas wszelkimi potrzebnymi łaskami.
Koronka uwielbienia Boga ze św. Michałem Archaniołem i Chórami Aniołów |
Boże, wejrzyj ku wspomożeniu memu. Panie, pośpiesz ku ratunkowi memu. Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu Hołd należny złóżmy Panu, Królowi Aniołów. 1. Ze Świętym Michałem Archaniołem i Chórem Serafinów 2. Ze Świętym Michałem Archaniołem i Chórem Cherubinów 3. Ze Świętym Michałem Archaniołem i Chórem Tronów 4. Ze Świętym Michałem Archaniołem i Chórem Panowań 5. Ze Świętym Michałem Archaniołem i Chórem Mocarstw 6. Ze Świętym Michałem Archaniołem i Chórem Potęg 7. Ze Świętym Michałem Archaniołem i Chórem Księstw 8. Ze Świętym Michałem Archaniołem i Chórem Archaniołów 9. Ze Świętym Michałem Archaniołem i Chórem Aniołów Ze Świętym Michałem Archaniołem Ze Świętym Gabrielem Archaniołem Ze Świętym Rafałem Archaniołem Ze swoim Aniołem Stróżem Aniołowie, Archaniołowie, Trony i Zwierzchności, Księstwa i Potęgi, Moce Niebieskie, Cherubini i Serafini |
Czytanie (Rz 6, 1-7)
Cóż więc powiemy? Czyż mamy trwać w grzechu, aby łaska bardziej się wzmogła? Żadną miarą! Jeżeli umarliśmy dla grzechu, jakże możemy żyć w nim nadal? Czyż nie wiadomo wam, że my wszyscy, którzyśmy otrzymali chrzest zanurzający w Chrystusa Jezusa, zostaliśmy zanurzeni w Jego śmierć? Zatem przez chrzest zanurzający nas w śmierć zostaliśmy razem z Nim pogrzebani po to, abyśmy i my wkroczyli w nowe życie – jak Chrystus powstał z martwych dzięki chwale Ojca. Jeżeli bowiem przez śmierć, podobną do Jego śmierci, zostaliśmy z Nim złączeni w jedno, to tak samo będziemy z Nim złączeni w jedno przez podobne zmartwychwstanie. To wiedzcie, że dla zniszczenia grzesznego ciała dawny nasz człowiek został razem z Nim ukrzyżowany po to, byśmy już więcej nie byli w niewoli grzechu. Kto bowiem umarł, stał się wolny od grzechu.
Rozważanie (autor: ks. Mateusz Szerszeń CSMA)
Na wielu poziomach objawia się dwoistość świata. Dobro walczy ze złem, łaska z grzechem, światłość z ciemnością. Nie chodzi tu jednak o manichejskie rozumienie świata. Zło nie jest wieczne ani niezwyciężone. Świat został stworzony jako dobry, a zło pojawiło się jako konsekwencja wyboru, którego dokonali aniołowie i ludzie. Kiedy przyjrzymy się bliżej tej kwestii, szybko uświadomimy sobie, że dzięki owej dwoistości istnieją także nieprzekraczalne granice. Nie można bowiem w imię dobrego celu czynić zła. Grzech pozbawia łaski, nawet jeżeli wydaje się ona ugruntowana i mocna. Dostępu do Bożej światłości nie mają złe duchy, które na wieczność pogrążone zostały w mroku. To tylko niektóre z przykładów, jakie możemy podać. Pośród nich wszystkich jedna granica wydaje się być wyjątkowo tajemnicza. To granica pomiędzy życiem a śmiercią.
Doświadczenie życiowe podpowiada, że granica ta jest jasna i nie można jej przekroczyć. Z drugiej strony, świat wskazuje także na żywych, którzy są umarli i umarłych, którzy nadal żyją. Można bowiem żyć, ale konsekwentnie podążać ku śmierci. Można też dla wielu rzeczy umrzeć, aby odzyskać prawdziwe życie. Także Apokalipsa wspomina o Baranku, który jest zabity, a żyje wiecznie. Bóg zna granicę miedzy życiem a śmiercią, ale nadaje jej nowe znaczenie.
Początkiem życia chrześcijanina jest chrzest, który w swojej istocie jest także zanurzeniem w śmierci Chrystusa. To zanurzenie w śmierci rodzi nowe życie i uwalnia od grzechów. Podobnie jest z Eucharystią, która jest prawdziwą ofiarą krzyża, dającą życie tym, którzy potrafią z niej korzystać. Wreszcie w spowiedzi niejednokrotnie trzeba umrzeć dla własnych grzechów, ambicji i pychy, aby odzyskać prawdziwe życie i godność dziecka Bożego. W sakramentach Bóg stawia nowa granice pomiędzy życiem a śmiercią. Jest Bogiem żyjącym, dlatego pragnie, aby wszyscy, którzy do niego należą, mieli życie i to życie w pełni.
Rację miał zatem jeden ze współczesnych autorów, gdy pisał: „Śmierć nie jest przeciwieństwem życia, a jego częścią”. Gdyby nie było śmierci, życie nie wydawałoby się nam tak piękne. Dwoistość świata uświadamia nam, że możemy opowiedzieć się po jednej lub po drugiej stronie. Zmierzać ku życiu lub śmierci, wybierać między łaską i grzechem, miedzy zbawieniem a potępieniem.
Warto zatem dzisiaj odmówić modlitwę za wstawiennictwem św. Michała Archanioła i odnowić w sobie łaskę chrztu świętego, który zanurzył nas w śmierci, abyśmy żyli na nowo.
Modlitwa do św. Michała Archanioła o powołania
Św. Michale Archaniele, Patronie dobrego wyboru, razem z Tobą stajemy przed Bogiem, Ojcem naszego istnienia i naszej historii. Wierzymy, że ma On plan wobec ludzkiego życia i nieustannie do nas mówi przez swoje Słowo oraz wydarzenia. Ty pokonałeś szatana mieczem Słowa Bożego i całą swoją istotą wybrałeś Boga.
Wyproś młodym ludziom łaskę uległości Natchnieniom Ducha Świętego i pomóż im wsłuchać się w głos Syna Bożego, aby mogli rozeznać i wybrać drogę zgodną z wolą Boga.
Pragniemy błogosławić Pana zarówno wtedy, gdy wskaże im drogę życia w małżeństwie, jak i wtedy, gdy wezwie ich na drogę życia konsekrowanego w Zgromadzeniu Św. Michała Archanioła. Św. Michale Archaniele, módl się za nami, aby młodzi mieli odwagę pójść za głosem powołania. Niech ich wybór będzie zgodny z Twoim zawołaniem i z Twoim wyborem: „Któż jak Bóg!” Amen.
Prośby
Błogosławmy Pana, przed którym stoją zastępy aniołów i jednogłośnie cześć Mu oddają. Wołajmy z radością:
Uwielbiajcie Pana, wszyscy aniołowie.
– Boże, Ty rozkazałeś swoim aniołom, aby nas strzegli na wszystkich naszych drogach. Prowadź nas dzisiaj bezpiecznie Twoimi ścieżkami.
– Ojcze, nasi aniołowie wpatrują się zawsze w Twoje oblicze. Spraw, abyśmy Cię nieustannie szukali.
– Boże, Twoi wierni będą po zmartwychwstaniu jak aniołowie w niebie. Daj, abyśmy zachowali czystość w myślach i postępowaniu.
– Boże, poślij na pomoc swojemu ludowi archanioła Michała. Niechaj nas broni w walce ze złymi duchami.
Modlitwa
Święty Michale Archaniele, Książę i Wodzu zastępów anielskich, przybywaj na pomoc ludziom zagrożonym przez moce ciemności. Zostaliśmy stworzeni na obraz Boga, odkupieni życiem, śmiercią i zmartwychwstaniem Jezusa Chrystusa, a przez chrzest staliśmy się świątynią Ducha Świętego. Uproś nam łaskę wierności, byśmy tej godności w sobie strzegli, nawet w najcięższych pokusach szatańskich. W Tobie, święty Michale, Kościół ma swego Stróża i Obrońcę. Ty prowadzisz ochrzczonych do niebieskiej szczęśliwości. Błagaj Boga, Dawcę Pokoju, aby zniweczył moc szatana, siewcy zamętu i nie dozwolił mu trzymać ludzi w niewoli grzechu, ani szkodzić Kościołowi. Obrońco chwały Najwyższego! Zanieś nasze prośby do Boga i wyjednaj nam Jego miłosierdzie. Amen.