- We wtorek i środę zapraszamy do całodziennej Adoracji Najśw. Sakramentu rozpocznie się we wtorek po Mszy św. o godz. 18:00 i trwać będzie do północy- w środę zostanie wznowiona po mszy o godz. 8.00 i zakończy się przed Mszą św. o godz. 18:00. Zachęcamy w środę szczególnie grupy parafialne do tej całodziennej modlitwy. Zapraszamy również do modlitwy przed Najśw. Sakramentem indywidualnie naszych parafian. Plan adoracji przedstawia się następująco-8.30-10.00 Żywy Różaniec, 10-11 – Duchowa Adopcja, 11-12 – Margaretki, 12-13 – Czciciele św. Michała Arch, 13-15 – wspólnota intronizacyjna, 15-16.30 patronat misyjny i wspólnota miłosierdzia, 17-17.30 – Oaza i ministranci. Zapraszamy wszystkich do wspólnej modlitwy.
- W piątek przypada Uroczystość Wszystkich Świętych Jest to święto wszystkich co należą do Chrystusa i przebywają z Nim już w Domu Ojca. Msze św. jak w niedzielę nie będzie tylko Mszy św. o godz. 11:15 dla przedszkolaków w dolnym kościele i 15:00.
- W sobotę wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych (dzień zaduszny) Msze św. w naszej świątyni o godz. 7:00, 8:00, i o 18:00 W tym dniu nie będzie czynna kancelaria parafialna
- Od 1 – 8 listopada wierni mogą zyskać odpust zupełny, który może być ofiarowany za zmarłych. Warunkiem jest wyzbycie się przywiązania do grzechów, nawet lekkich. Trwanie w stanie łaski uświęcającej, spowiedź, przyjęcie Komunii św., nawiedzenie cmentarza lub pobożne nawiedzenie kościoła i odmówienie Ojcze nasz, Wierzę Boga i modlitwy w intencjach, jakie ma Ojciec Św.
- Zamawianie Mszy św. za zmarłego jest wyrazem wiary i miłości oraz wsparciem dla jego rodziny. Zwyczaj ten powstał i rozwinął się w ostatnich dziesięcioleciach w parafiach południowej Polski. Zastąpił on składanie kwiatów lub wieńców na grobie zmarłego. Intencja Mszy św. za zmarłego jest darem duchowym, który ofiarujemy dla dobra osoby zmarłej. Pragniemy ten piękny zwyczaj wprowadzać w naszej parafii. Zachęcamy parafian do ofiarowania mszy św. za naszych drogich zmarłych od uczestników pogrzebów. Kwiaty szybko zwiędną na grobie-modlitwa eucharystyczna idzie za naszymi zmarłymi i niesie im skuteczną pomoc.
- Pamiętamy o zmarłych w modlitwie w miesiącu listopadzie. Jednym ze sposobów tej pamięci jest nabożeństwo wypominkowe, które w przez cały miesiąc będzie odprawiane codziennie o godz. 17.30. Kartki na wypominki można pobrać w zakrystii, na stoliku i w kancelarii. Wypełnione czytelnie można składać w kancelarii zakrystii w ciągu tygodnia. Ofiary składane przy tej okazji będą przeznaczone na cele parafialne.
- W tym tygodniu przypada pierwszy piątek i sobota miesiąca. W piątek z racji Uroczystości Wszystkich Świętych nie będzie odwiedzin chorych. Udamy się do nich 08 listpoada Spowiedź w tym dniu przed każdą mszą św.
- Za tydzień w niedzielę na godz. 15:00 zapraszamy młodzież na kolejną katechezę parafialną przygotowującą do sakramentu Bierzmowania.
- Bóg zapłać za ofiary składane na spłacenie należności za wykonanie figur Apostołów w głównym ołtarzu. W ubiegłą niedzielę zebraliśmy kwotę 7206,12. Bóg zapłać wszystkim ofiarodawcom. Tydzień temu została odsłonięta tablica dedykowana budowniczemu naszego kościoła +ks. Stanisławowi Klockowi
- W sobotę po Mszy św. o godz. 8:00 Adoracja Najświętszego Sakramentu i Nabożeństwo Pierwszych Sobót Miesiąca-zapraszamy na adoracje czcicieli pani fatimskiej i Apostolat Fatimski,
- Przypominamy, że jest już księga intencji na 2020 r. W zakrystii i kancelarii można zamawiać intencje mszalne
Wszystkim Solenizantom i Jubilatom tego tygodnia życzymy wiele łask Bożych, opieki swoich Patronów i życzliwości najbliższych, oraz wstawiennictwa św. Michała Archanioła i bł. ks. Bronisława Markiewicza.
W minionym tygodniu do wieczności odeszli z naszej wspólnoty parafialnej: Zdzisław Rutkowski l. 87 z ul. Sienkiewicza, Mariusz Szczygielski l.56 z ul. Mickiewicza Wieczny odpoczynek racz im dać Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci. Niech odpoczywają w pokoju wiecznym. Amen.
APEL POLICJI O OSTROŻNOŚĆ NA DROGACH
W okresie od 1 stycznia do 30 września 2019 r. na drogach regionu doszło do 712 wypadków drogowych, w których śmierć poniosły 164 osoby i 746 zostało rannych – to o 50 osób więcej, niż w roku ubiegłym. Niewątpliwie na to zjawisko wpływ mają nierozerwalne elementy, tj. człowiek-droga-pojazd.
Okres jesienno-zimowy to pora roku, która patrząc z perspektywy użytkownika dróg, wprowadza utrudnienia zarówno dla kierujących pojazdami, jak i dla pieszych. Szybko zapadający zmrok i złe warunki atmosferyczne przyczyniają się do większej liczby wypadków drogowych. Wraz ze wzrostem natężenia ruchu, szczególnie w godzinach szczytu, coraz częściej dochodzi do zatorów drogowych. Codzienne obowiązki, styl życia, a także wspomniane utrudnienia w ruchu, u wielu kierowców wywołują frustrację, która w następstwie przeradza się w agresję. Kierowcy przejawiający taki stan psychofizyczny, często zapominają, że na drodze obowiązują odpowiednie reguły, określone w obowiązujących przepisach prawa o ruchu drogowym i doprowadzają do zdarzeń drogowych. Do zdarzeń dochodzi także na skutek nieuzasadnionego pośpiechu, czy też po prostu zamyślenia. Prowadzone w tym zakresie przez Policję analizy wskazują, iż od kilku lat głównymi przyczynami zdarzeń drogowych z winy kierującego pojazdem są:
- niedostosowanie prędkości do panujących warunków na drodze,
- niestąpienie pierwszeństwa przejazdu.
Śmierć człowieka wiąże się z ogromną tragedią dla rodziny, przyjaciół oraz znajomych. Sprawca wypadku poniesie konsekwencje prawne, ale i w jego pamięci na długie lata pozostaną traumatyczne wspomnienia. Koniecznym zatem jest podjęcie natychmiastowych działań, aby ograniczyć liczbę zdarzeń drogowych, szczególnie z ofiarami w ludziach. Czas również na zmiany w świadomości człowieka, jako użytkownika dróg – potencjalnie każdy z nas może stać się ofiarą wypadku drogowego. Wsiadając za kierownicę pojazdu, wchodząc z domu, każdy ma obowiązek postępować zgodnie z literą prawa.
Odnieść też należy się do zdarzeń drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego, jakimi są piesi i rowerzyści. Nieoświetlone drogi, zwłaszcza poza obszarami zabudowanymi oraz niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez samych pieszych sprawiają, że wzrasta ryzyko zaistnienia zdarzenia drogowego. Bezpieczeństwo pieszych na drodze, zwłaszcza poza obszarem zabudowanym, zależy w dużej mierze od Ich dobrej widoczności. Pieszy powinien pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym na drodze. Dlatego zachęcamy do korzystania z elementów odblaskowych. Pieszy posiadający takie elementy widoczny jest z odległości 150 metrów, natomiast bez nich odległość ta maleje do 40 metrów.
Zwracam się również z apelem do pieszych, aby zachowali szczególną ostrożność w obrębie przejść dla pieszych, aby przed wejściem na jezdnię zawsze upewnili się, czy ich zachowanie nie doprowadzi do zdarzenia drogowego.
W trosce o bezpieczeństwo na drogach, apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o rozwagę i przestrzeganie przepisów prawa o ruchu drogowym. Pamiętajmy – na drodze nie jesteśmy sami, obok nas są też inni.
insp. Paweł Spychała
Komendant Wojewódzki Policji
w Bydgoszczy