Jako biskup pomocniczy w Toruniu dał się poznać jako doskonały duszpasterz, otwarty na nowe potrzeby społeczne i ludzi najbardziej potrzebujących. Pomagał w tworzeniu struktur Diecezji Toruńskiej. Za tragicznie zmarłego biskupa w kościele na Rybakach w sobotę 23 października o godz. 18.00 zostanie odprawiona msza święta. Będzie jej przewodniczył ks. dr Ryszard Andrzejewski CSMA.
Biskup Jan Chrapek był od 1975 r. kapłanem Zgromadzenia św. Michała Archanioła (michalitów). Przez wiele lat pracował w środkach społecznego przekazu, m.in. był redaktorem naczelnym wydawanego przez jego zgromadzenie miesięcznika „Powściągliwość i Praca”.
25 marca 1992 r., po przeprowadzeniu reformy administracyjnej Kościoła w Polsce, Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym diecezji drohiczyńskiej, skąd w 1994 przeniósł go na podobne stanowisko w diecezji toruńskiej, a 28 czerwca 1999 mianował go biskupem radomskim. Stanowisko to pełnił tylko dwa lata – do tragicznej śmierci w wypadku samochodowym 18 października 2001 r.
Śp. bp Jan Chrapek (1948 – 2001)
Urodził się 18 lipca 1948 roku w Józefinie, w diecezji sandomierskiej. Szkołę średnią ukończył w Krakowie. W roku 1969 rozpoczął studia seminaryjne jako alumn, członek Zgromadzenia św. Michała Archanioła. Ukończył też zaocznie studia w Państwowym Instytucie Pedagogiki Specjalnej.
W roku 1975 roku w Miejscu Piastowym z rąk bpa Ignacego Tokarczuka przyjął święcenia kapłańskie. Tego samego roku rozpoczął – uwieńczone doktoratem – studia specjalistyczne na KUL. Wtedy też związał się z ruchem oazowym. Od roku 1979 był wychowawcą w Wyższym Seminarium Duchownym Księży Michalitów w Krakowie.
Od 1981 do 1983 r. był rektorem Papieskiego Sanktuarium ss. M. ad Rupes koło Rzymu. W latach 1984 – 1986 był redaktorem naczelnym miesięcznika Powściągliwość i Praca, wykładowcą na ATK i duszpasterzem inteligencji w parafii Matki Bożej Królowej Aniołów w Warszawie. Od 1986 do 1992 r. był przełożonym generalnym Zgromadzenia św. Michała Archanioła. Napisał szereg książek i artykułów poruszających problematykę etyki środków społecznego przekazu oraz obecności Kościoła w mediach.
Sakrę biskupią przyjął 5 czerwca 1992 r. w Drohiczynie z rąk abpa Józefa Kowalczyka. Jego dewizą biskupią stały się słowa: Quis ut Deus (Któż jak Bóg). W diecezji drohiczyńskiej był biskupem pomocniczym, a po dwóch latach objął podobne stanowisko w diecezji toruńskiej.
Jako biskup koordynował dwie ostatnie pielgrzymki Ojca Świętego do Ojczyzny, w roku 1997 i 1999. Odpowiadał z ramienia Rady Konferencji Biskupich Europejskich za media w Europie Środkowo-Wschodniej. Był wykładowcą najpierw w ATK, a potem na UKSW i na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, był członkiem Rady Programowej Katolickiej Agencji Informacyjnej i jednym z jej twórców.
28 czerwca 1999 roku bp Jan Chrapek został mianowany biskupem radomskim. Urząd ten objął kanonicznie 21 sierpnia. Niedługo potem został powołany do Papieskiej Rady Środków Społecznego Przekazu.
Zginął w wypadku samochodowym 18 października 2001 r. Miał 53 lata, był jednym z najpopularniejszych polskich biskupów, szczególnie dobrze znanym w środowisku dziennikarskim, z którym od lat współpracował.
21 października2018 r. odsłonięto tablicę pamiątkową w kościele na Rybakach. Uroczystości przewodniczyć bp Andrzej Suski. Tablica pamiątkowa upamiętniająca ślady posługi kapłańskiej i biskupiej bpa Jana Chrapka zawisła w kościele św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza na toruńskich Rybakach. Przedstawia postać biskupa z jego mottem życiowym „Idź przez życie tak, aby ślady twoich stóp przetrwały cię”. Twórcą tablicy, jest przemyski artysta Stanisław Czajka. Tablica wykonana z brązu umieszczona w michalickiej świątyni, do której często przyjeżdżał tragicznie zmarły bp Chrapek.