Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego

Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego jako forma modlitwy wstawienniczej przyszła do Polski z Zachodu (Francji i Anglii) i jest odpowiedzią na wezwanie Matki Bożej Fatimskiej. W Polsce została zainicjowana przez Ojców Paulinów w 1987 r. w Warszawie w kościele Ducha Świętego. Jest modlitwą w obronie poczętego a zagrożonego w swoim istnieniu nienarodzonego życia ludzkiego.

Nasza parafia po raz pierwszy podjęła tę formę obrony życia 25 marca 1994 r. w święto Nawiedzenia NMP, w dniu Świętości Życia. Ten uroczysty akt zawierzenia Bogu Ojcu poprzedziło triduum, tj. Gorzkie Żale, Droga Krzyżowa i Różaniec wynagradzające grzech dzieciobójstwa. W roku 1999 po raz szósty uroczystą Mszą św. połączoną z kolejnym podjęciem Duchowej Adopcji otwarto okres 9 miesięcy codziennej modlitwy za dziecko przydzielone nam przez Dawcę Życia. Członkowie grupy odmawiają jedną wybraną tajemnicę różańca świętego i podejmują dodatkowe postanowienia (np. post).

Co trzy miesiące odprawiana jest Eucharystia za poczęte dziecko i za jego naturalnych rodziców. Co miesiąc, w ostatnią sobotę po Mszy św. o godz. 8.00 członkowie wspólnoty adorują Jezusa wystawionego w Najświętszym Sakramencie.

Wspólnota Duchowej Adopcji rozrasta się z roku na rok. Świadczą o tym wpisy do księgi – wpisują się wierni parafii toruńskich, którzy w swoich kościołach nie spotkali się jeszcze z tą formą obrony żyjącego już dziecka.

W 1998 r. (piąty rok działania) wspólnota odbyła jednodniową pielgrzymkę do sanktuariów Matki Boskiej Brzemiennej do Chełmna i Wąbrzeźna. W 1999 roku w czerwcu członkowie grupy pielgrzymowali do sanktuarium Matki Boskiej Brzemiennej w Gdańsku-Matemblewie, Westerplatte i Piaseczno. W 2003 roku odbyła się pielgrzymka do Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.