W niedzielę 30 stycznia w michalickiej parafii w Toruniu obchodziliśmy nasz odpust parafialny. Szczególną ku temu okazją było liturgiczne wspomnienie bł. ks. Bronisława Markiewicza. Podczas tegorocznego święta dziękowaliśmy Bogu za trzy ważne rocznice związane z osobą naszego Ojca Założyciela. Mianowicie: 110. rocznicę śmierci (29.01.1912 r.), 130. rocznicę przyjazdu z Włoch do Polski i rozpoczęcia dzieła wychowania na Podkarpaciu (28.03.1892 r.) oraz 180. rocznicę urodzin (13.07.1842 r.).
Główna msza odpustowa miała miejsce o godz. 12.30. Przewodniczył jej ks. Antoni Balcerzak – salezjanin (wykładowca Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz redaktor programu radiowego dla młodzieży „Czas wzrastania”). Na początku nastąpiło przywitanie przez ks. Proboszcza. Przybliżył on krótko sylwetkę bł. Bronisława – nazywanego też „polskim Janem Bosco”, powitał zebranych w świątyni i przybyłych kapłanów – przełożonych domów zakonnych w Toruniu (o. redemptoryści, jezuici, paulini, franciszkanie).
Ks. Antoni, który przez całą niedzielę głosił słowo Boże, dzielił się z wiernymi swoim doświadczeniem zawodowym i życiowym, podpierając się autentycznymi przykładami. Zmuszając tym samym słuchaczy do refleksji, świeższego spojrzenia na zagadnienia oraz wyzwania pedagogiczne. Wspomniał o wzorcu wychowania dziecka zgodnie z wartościami, jego prawie do szacunku i uszanowania jego godności. O tym, że potrzebuje ono autorytetu i poczucia bezpieczeństwa. Podkreślił, iż idee wychowawcze ks. Bosco, jak i Markiewicza wywodzą się niejako z jednego pnia. Ksiądz celebrans skierował prośbę do rodziców, dziadków i nauczycieli by walczyli o to współczesne młode pokolenie. Każdego dnia, małymi krokami.
Następnie ks. Antoni poświęcił portrety bł. Bronisława Markiewicza i św. Jana Bosco. W duchu przyjaźni i przynależenia do rodziny salezjańskiej wymieniono się tymi obrazami. Wizerunek bł. Bronisława trafił do Domu Zakonnego salezjanów w Toruniu, zaś św. Jana Bosco do Domu Zakonnego michalitów w Toruniu. Na zakończenie mszy odpustowej odśpiewano uroczyste „Te Deum Laudamus”.