Świętując dziś na Rybakach jubileusz pragniemy dziękować Bożej Opatrzności za naszego patrona bł. Bronisława Markiewicza i za 70 letnią posługę michalitów w Toruniu. Warto przy tej okazji sięgnąć do historii:
Zanim powstała Parafia p.w. św. Michała Archanioła w Toruniu, był Instytut Maryjny, który powstał 30 stycznia 1930 r. Instytut Maryjny był prowadzony przez kapłana Diecezji Włocławskiej ks. Franciszka Nowakowskiego. Miał on do pomocy ks. Bartłomieja Sławińskiego i ks. Feliksa Skrzypkowiaka, dwóch kapłanów ze Zgromadzenia św. Michała Archanioła. Przy Instytucie znajdowała się kaplica, do której przychodzili czciciele Matki Bożej Różańcowej na wspólną modlitwę.
Wybuch II wojny światowej i okupacja hitlerowska uniemożliwiała dalszy rozwój Maryjnego Instytutu. W 1945 r. wycofujący się okupant spalił siedzibę przy ul. Rybaki 59. Po odzyskaniu wolności ks. Franciszek Nowakowski w dniu 15 lipca 1948 r., aktem darowizny przekazał nieruchomość Instytutu Zgromadzeniu św. Michała Arch. Od 1948 r. Księża Michalici rozpoczęli tworzenie placówki niemal od podstaw. Pod kierunkiem pierwszego rektora ks. Pawła Borkowskiego odremontowano tzw. kaplicę zieloną. 4 sierpnia 1949 r dekretem J. E. ks. Bp Ordynariusza Kazimierza Kowalskiego dokonano otwarcia kaplicy. Kaplicę poświęcił ks. Prepozyt Wincenty Kolczyk, proboszcz Parafii św. Janów, na terenie której znajdował się Dom Zakonny.
Od tego czasu rozpoczęła się działalność duszpasterska Zgromadzenia św. Michała Arch. w Toruniu na Rybakach. W 1950 r. przybyły do pomocy na Rybaki siostry Michalitki.
Śp. Ks. Paweł Goga-proboszcz parafii Chrystusa Króla ofiarował nadstawę ołtarzową z figurą Serca Jezusowego. Figura ta pochodziła z prowizorycznej kaplicy na Mokrem. Ofiarodawca wyraził nadzieję, że tak jak na Mokrem powstała wspaniała świątynia, tak tu na Rybakach będzie kiedyś nowy wspaniały kościół.
W miarę dokonywanych remontów poszerzała się kaplica, a tym samym możliwości duszpasterskie. Owocną działalność pierwszego rektora podjęli kolejno ks. Edward Tomza, ks. Stanisław Sołtysik, ks. Stanisław Nowak. Za czasów tego ostatniego ks. Bp Kazimierz Kowalski – Ordynariusz Chełmiński, osobnym dekretem z dnia 1 stycznia 1971r. powołał do życia przy istniejącej kaplicy nową parafię pw. Św. Michała Arch. i zawierzył jej prowadzenie dotychczasowemu rektorowi ks. Stanisławowi Nowakowi. Odtąd zaczął funkcjonować samodzielny ośrodek duszpasterski z pełnymi prawami parafialnymi. Kolejni proboszczowie to ks. Walerian Moroz, ks. Janusz Rzucidło, ks. Stanisław Klocek, który rozpoczął budowę nowej świątyni, ks. Maksymilian Sowa, ks, Czesław Kustra, ks. Piotr Bieniek, ks. Robert Giza i aktualnie ks. Krzysztof Winiarski.
W 1983 r. Biskup Chełmiński Marian Przykucki wmurował kamień węgielny pod nowy kościół, który powstał na Rybakach. Jego konsekracja nastąpiła w 2000 r., a ceremonii dokonał JE ks. Biskup Ordynariusz Andrzej Suski. W 2005 roku po uroczystej beatyfikacji parafia na Rybakach zyskała drugiego Patrona- bł. Ks. Bronisława Markiewicza.
Na przestrzeni tych 70 lat księża michalici tworzyli tu na Rybakach dynamiczny ośrodek duszpasterski. Wśród prężnej pracy parafialnej należy wspomnieć o mocno rozwijającym się Ruchu oazowym i formacji ministranckiej.
Od 13 maja 1979 r. krzewimy tu kult Matki Bożej Fatimskiej. Nasza parafia jako pierwsza w Toruniu zainicjowała to nabożeństwo. W tych nabożeństwach uczestniczy wiele osób we Mszy św., wielu się spowiada, przez co dokonuje się kształtowanie serc w szkole Maryi. A do tego dochodzi żarliwa modlitwa różańcowa. Przez wszystkie lata, te nabożeństwa gromadziły i gromadzą rzeszę wiernych nie tylko z naszej parafii, ale także całego Torunia. To już prawie 40 lat gdy w naszej wspólnocie parafialnej wybrzmiewa to fatimskie AVE. W roku jubileuszu 100 objawień nasza parafia uzyskała od Stolicy Apostolskiej przywilej odpustu zupełnego.
Widzialnym znakiem naszej posługi w Grodzie Kopernika jest 25 – letnia działalność naszego Oratorium. Idąc za wskazaniami bł. Ks. Markiewicza tworzymy tu na Rybakach przy pomocy wielu oddanych ludzi placówkę opiekuńczo-wychowawczą wsparcia dziennego. Oratorium to rodzinne środowisko wychowawcze do nauki, zabawy, i rozwoju dla ponad 100 dzieci rocznie. To niektóre tylko obszary naszej pracy duszpasterskiej i wychowawczej w ciągu tych 70 lat.
Wjeżdżając do Torunia mostem Marszałka Józefa Piłsudskiego wyłania nam się piękna panorama gotyckiego Torunia. Patrząc na zachód można zauważyć wieżę michalickiego kościoła. Pragniemy dziękować dziś dobremu Bogu, że Opatrzność wpisała nas w panoramę tej ziemi i tego pięknego miasta. Bogu niech będą dzięki!!!
Ks. Krzysztof Winiarski -proboszcz