Miniona niedziela, 13 października, obfitowała w michalickiej parafii w Toruniu w wydarzenia patriotyczno-religijne. Przed uroczystą Sumą o godz. 12.20 ks. bp Andrzej Suski poświęcił w Domu Zakonnym w wejściu pamiątkową tablicę, poświęconą rodzinie Szwieców (Kazimiery, Józefa i ich syna Waldemar ps. ROBOT), bohaterów z miłości do ojczyzny, przyjaciół gen. Józefa Hallera, którzy w tym domu w latach 1922–1937 mieszkali.
Następnie w przedsionku kościoła dokonał poświęcenia upamiętnienia: figurę bł. ks. Jerzego Popiełuszki – kapelana Solidarności i duszpasterza ludzi pracy; w jej tle umieszczony został specjalnie z tej okazji zaprojektowany witraż. Wszystko z racji 40.rocznicy jego męczeńskiej śmierci. Warto podkreślić obecność młodzieży mundurowej, która pełniła honorową wartę.
JE ksiądz biskup w wygłoszonym Słowie Bożym zaznaczył istotę ks. Popiełuszki jako bohatera narodowego, który w latach stanu wojennego budził w sercach Polaków nadzieję na odzyskanie wolności, na życie w prawdzie oraz na przezwyciężanie zła dobrem. I tym właśnie naraził się władzom komunistycznym, która postanowiła zamknąć mu usta. Ksiądz biskup wspomniał, że słyszał to od samego ks. Jerzego, z którym osobiście spotykał się w Warszawie na Żoliborzu. Ostatni raz widział się z nim na trzy dni przed jego męczeńską śmiercią. Wówczas ks. Jerzy powiedział mu, że coś się musi wydarzyć, bo otrzymuje zbyt wiele anonimów z pogróżkami. Ostatnią Eucharystię, którą odprawił w Bydgoszczy zakończył swoistym testamentem. Były to słowa: „Módlmy się, byśmy byli wolni od lęku, zastraszenia, ale przede wszystkim od żądzy odwetu i przemocy”.
Ks. bp wspomniał, że dokładnie pamięta jak te wydarzenia wstrząsnęły i oburzyły społeczeństwo. W takiej sytuacji pojawia się pytanie o sens męczeństwa osoby niewinnej, które wprawia w zakłopotanie. Po ludzku ks. Jerzy był przegrany, ale oczami wiary był tym, który zaznał wiekuistego pokoju i pozostał wierny do końca. Przegrali ci, którzy niszczyli. Uczył on, że nie ma wolności, która nic nie kosztuje, a mierzy się ją poświęceniem. Modlić się za nieprzyjaciół i wybaczać wrogom.
Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych został ustanowiony uchwałą sejmu z 2018 roku. Święto obchodzone jest corocznie 19 października i ma upamiętniać „bohaterów, niezłomnych obrońców wiary i niepodległej Polski”. Wybór daty ma znaczenie historycznie – 19 października 1984 roku doszło do uprowadzenia księdza Jerzego Popiełuszki przez Służbę Bezpieczeństwa. Ksiądz został brutalnie zamordowany. /M.K/
Relacja w TVP Bydgoszcz
https://bydgoszcz.tvp.pl/82950022/witraz-oltarz-blogoslawiony-ksiadz-jerzy-popieluszko
Kazanie ks. Biskupa Andrzeja Suskiego
https://drive.google.com/file/d/1ZNNAwy66XdcngGQY7UwNiztV9CiIii4d/view?usp=drivesdk