Msza św., modlitwa, Komunia św., spowiedź, dobre uczynki, post, jałmużna ofiarowane w intencji zmarłych są im bardziej potrzebne niż najokazalsze wieńce, znicze i pomniki – wynika z przesłania, jakie kierują do nas dusze przebywające w czyśćcu.
Miłość ofiarowująca się za drugich należy do samej istoty chrześcijaństwa – stwierdza w książce „Eschatologia – śmierć i życie wieczne” ks. prof. Józef Ratzinger, późniejszy papież Benedykt XVI, dodając w dalszej części: „Nauka o czyśćcu mówi, że śmierć nie stanowi granicy dla tej miłości. Możliwość pomagania drugim, obdarzania drugich nie gaśnie dla chrześcijanina z chwilą śmierci, obejmuje całą »Communio sanctorum« (łac. obcowanie świętych) po tej i po tamtej stronie”. Dlatego Kościół gorąco zachęca do pomocy duszom w czyśćcu cierpiącym. W kanonie 1032 Katechizmu Kościoła Katolickiego czytamy: „Nauczanie to opiera się także na praktyce modlitwy za zmarłych, o której mówi już Pismo Święte: Dlatego właśnie (Juda Machabeusz) sprawił, że złożono ofiarę przebłagalną za zabitych, aby zostali uwolnieni od grzechu (2 Mch 12,45). Kościół od początku czcił pamięć zmarłych i ofiarował im pomoc, a w szczególności Ofiarę eucharystyczną, by po oczyszczeniu mogli dojść do uszczęśliwiającej wizji Boga. Kościół zaleca także jałmużnę, odpusty i dzieła pokutne za zmarłych: Nieśmy im pomoc i pamiętajmy o nich. Jeśli synowie Hioba zostali oczyszczeni przez ofiarę ich ojca, dlaczego mielibyśmy wątpić, że nasze ofiary za zmarłych przynoszą im jakąś pociechę? Nie wahajmy się nieść pomocy tym, którzy odeszli, i ofiarujmy za nich nasze modlitwy”. W jednym z prywatnych objawień czytamy, że każdy uczynek miłości ofiarowany zmarłym jest jak szklanka wody podana spragnionemu.
Msza św. i modlitwy
Ile kar czyśćcowych gładzi jedna Msza św., nie wiadomo. Wiadomo jednak, że Eucharystia sprawowana w intencji zmarłego ma szczególną wartość. Dlaczego? – Wstawiennictwo opiera się na jednej jedynej ofierze krzyżowej Jezusa Chrystusa. Stąd Msza św. – jako bezkrwawe uobecnienie jedynej ofiary krzyżowej – jest najskuteczniejszą pomocą zmarłym w czyśćcu. Przykład mamy w ofierze przebłagalnej w 2 Mch 12,45nn, gdy Juda Tadeusz zbiera ofiarę za zabitych – Ofiara Chrystusa jest po prostu najdoskonalszą ofiarą dla człowieka żyjącego, ale też i dla zmarłego, czyli tego, który nie jest jeszcze złączony z Bogiem. Nie ma innych, lepszych ofiar od Mszy św.
Istnieje piękny zwyczaj zamawiania Eucharystii nie tylko z okazji pogrzebu, ale także w 30 dzień po śmierci, w kolejne jej rocznice, jak również tzw. gregorianek, czyli 30 Mszy św. Za zmarłych możemy odmówić dowolną modlitwę, wzbudzając sobie intencję, że chcemy ofiarować ją za tych, którzy odeszli. Pomocą jest także np. akt strzelisty „Wieczny odpoczynek”. Na szczególną uwagę zasługują też Droga Krzyżowa i Różaniec.